مقالات

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره امروزه بسیار پراستفاده و پر کاربرد شده اند. بیشتر مردم به دلیل ویژگی های متنوع درب و پنجره دوجداره آن ها را برای ساختمان خود انتخاب می کنند. از جمله این ویژگی ها می توان به صرفه جویی در مصرف انرژی، عایق بودن آن در برابر حرارت و صوت اشاره کرد.

از دیگر مزیت ها تنوع در شکل، رنگ و نحوه ی باز شدن آن است. که قصد داریم در این مقاله انواع بازشوهای درب و پنجره را برای شما شرح دهیم.

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

همان طور که پیش تر اشاره کردیم نحوه ی باز و بسته شدن درب و پنجره دوجداره حالت های مختلفی دارد. هر کسی هم بسته به کاربرد و محلی که می خواهد از این نوع درب و پنجره استفاده کند مدل آن را انتخاب میکند. تنوع بازشوهای درب و پنجره می تواند موجب زیبایی ظاهری و همچنین کاربردی تر شدن آن مکان شود.

مدل تک حالت بازشو

در این مدل، درب و پنجره دوجداره توسط لولا باز و بسته می شود. در این حالت امکان تنظیم لولا وجود دارد. حرکت آن حول محور افقی به سمت جلو وجود دارد. این مدل در قسمت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که مزاحمتی در جلوی آن وجود نداشته باشد. در واقع منظور از مزاحمت این است که وسیله، پرده یا هر چیزی که مانع از باز و بسته شدن آن شود، جلوی آن نباشد.

حالت بازشوی این نوع درب و پنجره به دلیل سادگی شبیه به مدل های قدیمی است. هزینه ی خرید این نوع درب و پنجره نیز با توجه به قیمت های آن مقرون به صرفه است.

 

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

مدل بالا بازشو

در این مدل هم باز و بسته شدن توسط لولا انجام می گیرد. همچنین لولا ها قابلیت تنظیم نیز دارند. همان طور که از اسم این مدل پیداست، نحوه بازشوی آن از بالا با زاویه مشخص است. این مدل برای مکان هایی مناسب است که نیاز به تهویه طولانی مدت ندارد. همچنین جایی که نیاز به بازشوی مورب دارد، مانند سرویس های بهداشتی، برای نورگیری و دیگر مکان هایی مشابه.

همچنین این مدل مانند حالت تک بازشو، قیمت مقرون به صرفه ای دارد.

 

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

مدل بازشو آکاردئونی

این نوع بازشو همانند اسمی که بر روی آن است، مانند آکاردئون باز و بسته می شود. نحوه ی بازشوی آن بدین صورت است که لنگه ها توسط ریل هایی افقی که در بالا و پایین نصب شده است، حرکت می کند. این مدل بیشتر برای حیاط های بزرگ یا مکان هایی که نیاز به یک درب بزرگ دارد مورد استفاده قرار می گیرد. هزینه ی این مدل نسبتا بالا است و برای مکان های کوچک صرفه ی اقتصادی ندارد.

 

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

مدل فولکس واگنی

بازشوی این مدل مانند باز و بسته شدن درب های ون استیشن می باشد. چهار قسمت لنگه آن به صورت یکسره به هم وصل می شود که این قسمت ها، اتصال بیشتری را ایجاد می کند. هنگام باز کردن لنگه تا 15 سانتی متر به داخل ساختمان می آید و با کمک ریل روی چهارچوب به صورت افقی عبور می کند.

به دلیل این که این مدل به صورت افقی باز و بسته می شود، هیچ گونه مزاحمتی در فضای خانه ایجاد نمی کند. که همین امر موجب افزایش استفاده از فضا برای جای گذاری وسایل می شود. این مدل نیاز به شیشه های بزرگی دارد و همچنین از لحاظ اقتصادی نیز قیمت بالایی دارد.

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

بازشوی مدل فولکس واگنی

مدل دو حالت بازشو

قابلیت تنظیم لولا ها و همچنین اتصال مکانیزم حرکتی در این مدل موجب می شود که از اطراف نیز باز و بسته شود. در مدل دو حالت بازشو هم بر محور افقی و همچنین زاویه دار از بالا قابلیت باز و بسته شدن دارد.

در این مدل به دلیل این که به دو حالت باز و بسته می شود، اتصال بیشتری وجود دارد. به همین دلیل محدودیت کمتری نسبت به سایر مدل ها وجود دارد. این مدل به دلیل دو حالته بودن، کاربردی تر و مورد استقبال قرار گرفته است. همچنین قیمت متوسطی هم نسبت به مدل های دیگر دارد.

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

مدل دوحالت بازشو

مدل کشویی

این مدل توسط ریل های موجود به صورت افقی باز و بسته می شود. البته این بازشو کشویی موجب ایجاد فاصله در جهت رفت و برگشت لنگه پنجره می شود. همین امر سبب جذب گرد و غبار و همین طور نفوذ صدا به داخل شده است. حال در بعضی مواقع از لاستیک های مخصوصی برای پر کردن این فضاها استفاده می شود. که حتی باز هم این کار موجب اتلاف انرژی می شود و سود آنچنانی ندارد.

حالت عایق این مدل نسبت به مدل های دیگر کمتر است. به همین دلیل بهتر است در آب و هوای معتدل استفاده شود. هزینه خرید این مدل نیز متوسط می باشد.

 

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

درب بازشوی کشویی

مدل فرانسوی

در این مدل دو لنگه ی لولایی موجود است. همچنین هیچ نگه دارنده ای در محدوده آن وجود ندارد. مدل های مختلفی در بازشوی فرانسوی وجود دارد. مانند مدل یک لنگه دو حالت بازشو، یک لنگه به صورت تک حالت بازشو و هر دو لنگه تک حالت بازشو.

این مدل در مکان هایی که ورودی بزرگی دارد ، استفاده می شود. هزینه خرید آن نیز بالا است.

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

درب و پنجره ی بازشوی فرانسوی

مدل بازشوی محوری

این مدل به صورت 180 درجه روی لنگه می چرخد. به همین دلیل بسیار مناسب برای تهویه هوا است. چرا که با توجه به نوع ساخت آن، هوا به راحتی عبور می کند. این سیستم جزو بازشو های خاص می باشد. زاویه ی بازشوی آن نیز قابل تنظیم می باشد. با توجه به ویژگی های این نوع، دید بسیار خوبی ایجاد می کند. در طرح ها و اشکال هندسی مختلفی هم تولید می شود.

 

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

درب و پنجره ی بازشوی محوری

خرید انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

امیدواریم آنچه که در این مقاله برای شما شرح دادیم، شما را با انواع بازشو درب و پنجره بیشتر آشنا کرده باشد. همچنین شما را در انتخاب بهترین نوع بازشو، و البته مناسب ترین نوع آن کمک کرده باشیم.

همچنین شما عزیزان می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال و یا دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس خاصل فرمایید.

 021-65239254
 
021-65231679
 0912-0167119
 0912-0167119

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *