مقالات

خرید اسپانیولت

خرید اسپانیولت

اسپانیولت یکی از قسمت های مهم یراق آلات در یک پنجره است. این یراق در اصطلاح به قفل درب معروف است. این یراق در کیفیت نهایی پنجره بسیار تاثیر گذار است. چرا که یک پنجره از قسمت های مختلفی تشکیل می شود. فریم، شیشه، درزبند و البته یراق آلات. یکی از فاکتورهای مهم در کیفیت یک پنجره دوجداره، کیفیت یراق آلات کار شده در آن است. ما با این مقاله شما را با یراق اسپانیولت، بیشتر آشنا می کنیم.

اسپانیولت چیست؟

همان طور که اشاره کردیم، اسپانیولت یک نوع یراق است. این یراق لنگه را به چهارچوب قفل می کند. در درب و پنجره های دوجداره مورد استفاده قرار می گیرد. این یراق محکم به درب و پنجره می چسبد. به همین دلیل زمانی که بسته است ضریب عایق بالایی دارد. زمان باز کردن درب و پنجره می بینید که قفل از بالا تا پایین لنگه را می پوشاند. به همین دلیل در صورت بروز هر گونه مشکل در تعمیر و رگلاژ، این قسمت باید بررسی شود.. این قسمت شامل، توپی، دستگیره، زاماک و هر بخش دیگری می شود.

خرید اسپانیولت

ویژگی های استاندارد انواع اسپانیولت

یراق اسپانیولت به صورت تک حالته و دو حالته وجود دارد. در این قسمت به ویژگی های استاندارد هر کدام از این مدل ها می پردازیم.

تک حالته

در بعضی از این مدل، از گیربکس های ورق پرسی استفاده می شود. این ورق ها بعد از مدتی بر اثر فشار دستگیره ها هرز و از کار می افتند. در مواردی دیگر غلطک بادام روی اسپانیولت، با پایه های ضعیف و غیر استاندارد ساخته می شود. بعد از گذشت زمان، بادامک دچار خوردگی می شود. در نتیجه این امر موجب شکسته شدن آن و عملکرد نامناسب دستگیره می گردد. این عوامل علاوه بر از بین بردن رگلاژ، آب بندی را نیز در برابر آب، حرارت و صوت و… از بین می برد. طبق استاندارد آبکاری بر روی هر اسپانیولت باید 9 میکرون قلع آبکاری شود. این کار مانع از هرزه شدن آن هنگام بستن پیچ و شکست آن می گردد. البته به دلیل عدم امکان اندازه گیری قلع آبکاری شده، از روی میزان شفافیت و برند شرکت تولیدی نسبت به تهیه آن اقدام کنیم.

دو حالته

اسپانیولت دو حالته باید دارای شیار هایی باشند. این شیار ها بین صفحه اصلی و پایینی فاصله ایجاد می کند. این عمل موجب ایجاد اصطکاک و راحتی هنگام باز و بسته نمودن پنجره می گردد. همچنین مانع از خرابی روکش و فرسودگی دو صفحه می شود. این سیستم باید دارای ضامن امنیت باشد. یعنی زمان باز شدن پنجره از بالا این ضامن موجب قفل شدن دستگیره شود. همچنین بازویی دو حالته باید از دو قسمت قابل رگلاژ باشد. یکی قسمت های چپ و راست بازشوی پنجره است. قسمت دیگر مربوط به تنظیم فشار وارده ی لنگه بر فریم می شود. همین طور باید از پیچ های مرغوبی برای این کار استفاده نمود. چرا که استفاده از پیچ های نامرغوب موجب هرز شدن و ایجاد مشکل برای یراق می شود.

در قسمت لولای بالا برای عدم خروج پین، باید دارای ضامن پین باشد. عدم رعایت این نکته باعث خروج لنگه از فریم و ایجاد خسارت های جبران ناپذیر می گردد.لولاهای پایین باید بلند و دارای مقاومت بالایی باشد. چرا که این لولاها بر روی قاب مونتاژ می شوند. در برخی از پنجره های بی کیفیت این قسمت حذف گردیده است. و صرفا دارای یک پیچ رگلاژ برای تنظیم لنگه به چپ و راست هستند. این عمل بدون شک موجب کاهش تحمل فشار از جانب لولاها می گردد.

 

خرید اسپانیولت

اسپانیولت

تعویض اسپانیولت پنجره دوجداره

این کار یکی از کارهای تخصصی در حوزه ی تعمیر پنجره به حساب می آید. چرا که یکی از مهم ترین بخش ها در زمینه مکانیزم قفل است. یکی از دلایل خرابی زودهنگام این یراق به دلیل مونتاژ غیر اصولی است. همچنین نصب نادرست و یا ضعف در لولا ها نیز منجر به این اتفاق می گردد. در این صورت علاوه بر تعویض اسپانیولت نیاز به تعویض لولاها و کل سیستم قفل از کار می افتد.

علت خرابی

از لحاظ فنی جنس و نحوه استفاده مهم ترین علل خرابی اسپانیولت هستند. اما اگر از دیگر زوایا نگاه کنیم، می توان دلایل دیگری را نیز پیدا کنیم. عدم رگلاژ پنجره باعث ایجاد بار اضافی و شکستگی می گردد. همچنین فشار بیش از حد بر دستگیره ها دیگر عامل مهم است.

نحوه ی تشخیص خرابی

برای این منظور می توانید دستگیره را به سمت بالا بچرخانید. در این حالت سیستم قفل باید به خوبی عمل کند و هیچ فضایی بین لنگه و فریم ایجاد نشود. همین طور در زمان باز و بسته کردن نباید هیچ گونه اصطکاکی رخ دهد. در این صورت نشان می دهد که اسپانیولت شما سالم است. در غیر این صورت باید توسط یک متخصص آن را تعمیر یا تعویض نماییم.

نکته ی دیگر این است که هنگام باز و بسته کردن با خشونت این کار رو انجام ندهید. نحوه ی باز و بسه کردن نیز در این امر دخیل است. مورد دیگر در مورد خرابی، مکانیزم مرکزی آن است. عدن استفاده از آلیاژ مناسب در ساخت آن عامل مهمی در خرابی اسپانیولت است. این عامل موجب خرابی چرخ دنده و شکستن زبانه، و عملکرد نا مناسب فنر اسپانیولت می گردد.

 

خرید اسپانیولت

تعمیر و نگهداری

برای افزایش عمر اسپانیولت، بهتر است از ایجاد فشار مضاعف بر آن پرهیز کنیم. همین طور در صورت خارج شدن از رگلاژ سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام کنیم. چرا که تاخیر در این بخش موجب افزایش هزینه های ما می گردد. با توجه به قیمت های یراق آلات اطمینان از فریم آهنی در چهارچوب ها با اهمیت است. چرا که بعضی از این خرابی ها به دلیل عدم استحکام این مشکل به وجود می آید.

در پایان

در این مقاله شما را با اسپانیولت ها آشنا کردیم. همان طور که شرح دادیم، این یراق، از جمله قسمت های مهم در یک پنجره دوجداره است. عدم توجه به این یراق، می تواند بعدا هزینه های جانبی زیادی را برای ما به همراه داشته باشد. پس بهتر است که با اطلاع کافی، بهترین و با کیفیت ترین آن را تهیه کنیم. تا با خیالی آسوده از یک پنجره دوجداره با کیفیت در خانه ی خود لذت ببریم.
از همین رو شما برای دریافت مشاوره و تهیه ی یراق اسپانیولت به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *